Odvození 1. kosmické rychlosti
Abstrakt
V téměř každé učebnici středoškolské fyziky je uvedeno odvození této rychlosti pomocí dostředivé síly. V textu jsou uvedeny další možnosti tohoto odvození. Pro běžného středoškoláka jde o náročnější výpočty, takže tuto problematiku je vhodné zařadit spíše do fyzikálních seminářů pro žáky s hlubším zájmem o fyziku – jde o odvození pomocí Pythagorovy věty a goniometrických funkcí. Poslední dvě odvození (volný pád do středu Země a zákon zachování mechanické energie) vyžadují základy vyšší matematiky (určitý integrál a diferenciální rovnici harmonického děje) a jsou proto vhodné pro nadané žáky gymnázií s rozšířenou výukou matematiky. Je možné je rovněž využít v prvních semestrech vysokých škol jako praktickou ukázku aplikace vyšší matematiky v astrofyzice.Stahování
Publikováno
Jak citovat
Číslo
Sekce
Licence
Autoři, kteří publikují v tomto časopise, souhlasí s následujícími body:
- Autoři si ponechávají copyright a garantují časopisu právo prvního publikování, přitom je práce zároveň licencována pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu.
- Autoři mohou vstupovat do dalších samostatných smluvních dohod pro neexkluzivní šíření práce ve verzi, ve které byla publikována v časopise (například publikovat ji v knize), avšak s tím, že přiznají její první publikování v tomto časopisu.
Obsah časopisu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko