Detektory elementárních částic a záření
Abstract
Částicová fyzika představuje progresivní oblast současné fyziky. Je aktuální problematikou, která vstupuje dynamicky i do vyučovacího procesu našich škol. Elementární částice nelze běžně pozorovat okem, a proto ve školách učitelé používají spíše teoretické metody. Jen zřídka se ve výuce uplatňují badatelské metody. Článek informuje o způsobu využití badatelského a experimentálního přístupu právě v oblasti výuky o mikrosvětě. Klíčový prostředek, který uvádíme ve spojení s realizací uvedených metod, je mlžná komora. Mlžná komora pracuje na jednoduchém principu zobrazování trajektorie nabitých částic ionizujícího záření, které podél trajektorie způsobují kondenzaci podchlazených par. Článek podrobněji analyzuje princip vizualizace částic mlžnou komorou. Je také uveden návod, jak zhotovit nejlevnější a nejjednodušší mlžnou komoru z běžně dostupných pomůcek. Popsáno je několik aktivit pro žáky s náměty pro další diskuse.
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Autoři, kteří publikují v tomto časopise, souhlasí s následujícími body:
- Autoři si ponechávají copyright a garantují časopisu právo prvního publikování, přitom je práce zároveň licencována pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu.
- Autoři mohou vstupovat do dalších samostatných smluvních dohod pro neexkluzivní šíření práce ve verzi, ve které byla publikována v časopise (například publikovat ji v knize), avšak s tím, že přiznají její první publikování v tomto časopisu.
Obsah časopisu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko