Překlady v kombinatorice
Abstrakt
Článek představuje několik úloh z připravovaného výukového materiálu o středoškolské kombinatorice. Jeho snahou je rozvíjet kombinatorické myšlení pomocí úloh, které jsou žákům předkládány dříve než výklad teorie a zavedení pojmů. Článek se zaměřuje na hledání vnitřních souvislostí mezi úlohami, jejichž zadání jsou různá, avšak skrývá se v nich stejná kombinatorická myšlenka. Jde vlastně o „překlad“ jedné úlohy na druhou. Pomocí překladů ukazujeme například, proč se v Pascalově trojúhelníku objevují kombinační čísla, kombinatorický důkaz binomické věty, nebo jak spočítat součet 12 + 22 + ... + n2. A to vše se děje v podstatě „bez počítání“.Stahování
Publikováno
Jak citovat
Číslo
Sekce
Licence
Autoři, kteří publikují v tomto časopise, souhlasí s následujícími body:
- Autoři si ponechávají copyright a garantují časopisu právo prvního publikování, přitom je práce zároveň licencována pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu.
- Autoři mohou vstupovat do dalších samostatných smluvních dohod pro neexkluzivní šíření práce ve verzi, ve které byla publikována v časopise (například publikovat ji v knize), avšak s tím, že přiznají její první publikování v tomto časopisu.
Obsah časopisu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko