Translations in Combinatorics
Abstract
The article exhibits several problems from a currently developed teaching material on high-school combinatorics. Its philosophy is to enhance combinatorial thinking by giving problems prior to explaining the concepts and introducing the terminology. The article focuses on searching for an underlying theme between problems with different wordings but the same combinatorial idea. We essentially „translate“ one problem to another. We use translations to show why binomial coefficients appear in Pascal's triangle, to give a combinatorial proof of the Binomial Theorem, or to compute the sum 12 + 22 + ... + n2. All that with virtually no „computation” involved.
Downloads
Published
How to Cite
Issue
Section
License
Autoři, kteří publikují v tomto časopise, souhlasí s následujícími body:
- Autoři si ponechávají copyright a garantují časopisu právo prvního publikování, přitom je práce zároveň licencována pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu.
- Autoři mohou vstupovat do dalších samostatných smluvních dohod pro neexkluzivní šíření práce ve verzi, ve které byla publikována v časopise (například publikovat ji v knize), avšak s tím, že přiznají její první publikování v tomto časopisu.
Obsah časopisu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko