Moderní šifry II
Abstrakt
Předchozí díl série článků o šifrování byl zakončen výkladem jednosměrných funkcí se zadními vrátky. Tyto funkce jsou důležité proto, že pomocí nich jsme schopni realizovat asymetrické šifrování. V závěru jsme si řekli, že pro další výklad bude užitečné seznámit se s takzvanou modulární aritmetikou. Tato aritmetika se od běžné aritmetiky v ledasčem liší, v tomto pokračování se ji proto pokusíme podrobně vysvětlit. Dále se vrátíme k asymetrickému šifrování, vysvětlíme si, jak funguje šifra RSA a jak se používá v praktických aplikacích (například v elektronickém podpisu). Článek je doplněn dvěma řešenými úkoly, na kterých si může čtenář ověřit pochopení textu.Stahování
Publikováno
Jak citovat
Číslo
Sekce
Licence
Autoři, kteří publikují v tomto časopise, souhlasí s následujícími body:
- Autoři si ponechávají copyright a garantují časopisu právo prvního publikování, přitom je práce zároveň licencována pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu.
- Autoři mohou vstupovat do dalších samostatných smluvních dohod pro neexkluzivní šíření práce ve verzi, ve které byla publikována v časopise (například publikovat ji v knize), avšak s tím, že přiznají její první publikování v tomto časopisu.
Obsah časopisu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko