Demonstrační mikrovlnný radiometr pro školní použití
Abstrakt
Článek popisuje konstrukci jednoduchého mikrovlnného radiometru, který lze použít k demonstračním účelům, a to nejen ve výuce astrofyziky, ale i k účinné podpoře výkladu pole záření absolutně černého tělesa. Pro žáky je obvykle velmi překvapivé zjištění, že i oni sami vyzařují elektromagnetické záření na frekvencích řádu desítek GHz. Zařízení využívá běžně dostupné komponenty satelitní televize, které lze zakoupit řádově za stokoruny, a jednoduché zapojení diodového detektoru.Stahování
Publikováno
Jak citovat
Číslo
Sekce
Licence
Autoři, kteří publikují v tomto časopise, souhlasí s následujícími body:
- Autoři si ponechávají copyright a garantují časopisu právo prvního publikování, přitom je práce zároveň licencována pod Creative Commons Attribution licencí, která umožňuje ostatním sdílet tuto práci s tím, že přiznají jejího autora a první publikování v tomto časopisu.
- Autoři mohou vstupovat do dalších samostatných smluvních dohod pro neexkluzivní šíření práce ve verzi, ve které byla publikována v časopise (například publikovat ji v knize), avšak s tím, že přiznají její první publikování v tomto časopisu.
Obsah časopisu podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora 3.0 Česko